Thank you for coming to

Ai-Kon 2018

We’ll see you soon at Winterfest 2019!

Programming > Showing Rooms

Ai-Kon 2018 Featured Showings

 

Main Programming Room

Friday

Opening Ceremonies – 2:00 PM
Learn to Drum with Hinode Taiko – 3:15 PM
Special Movie Event:  Mary and the Witch’s Flower – 4:15 PM
Special Movie Event:  Lu Over The Wall – 6:30 PM
Kizumonogatari Movie Marathon – 9:00 PM

Saturday

Golden Boy – 1:00 AM
Night on the Galactic Railroad – 4:00 AM
Taro the Dragon Boy – 5:45 AM
The Fantastic Adventures of Unico – 7:00 AM
Card Captor Sakura: The Movie – 8:30 AM
Saturday Morning Cartoons – 10:00 AM
Ai-Kon Presents Dance Group Showcase – 12:30 PM
LAVA Live On-Tour – 4:00 PM
Cosplay Content – 6:30 PM
Ai-Kon Dance Featuring Greg Ayres – 10:00 PM

Sunday

Riding Bean – 3:30 AM
Fatal Fury: The Motion Picture – 4:30 AM
Space Dandy – 6:30 AM<
Sonic X – 8:30 AM
Anthem of the Heart – 10:30 AM
Ai-Kon Fashion Show – 1:30 PM
404s Missing Episode Of… – 4:00 PM
Closing Ceremonies – 5:00 PM

Showing Room  A

Friday

Captain Harlock: Arcadia of My Youth – 1:00 PM
Digimon Tri: Reunion – 3:15 PM
Blame – 5:00 PM
Sailor Moon SuperS – 7:00 PM
The Girl Who Leapt Through Time – 9:00 PM
Friday Night Horror: As The Gods Will – 11:00 PM

Saturday

I Am a Hero – 1:00 AM
Venus Wars – 3:15 AM
Shakugan no Shana: The Movie – 5:15 AM
Momotaro: Sacred Sailors and Spider and Tulip: The Movie – 6:45 AM
Summer Wars – 8:15 AM
Escaflowne: The Movie – 10:15 AM
Ranma ½: Big Trouble in Nekonron, China – 12:15 PM
Your Name – 1:45 PM
Special Movie Event: Haikara-san: Here Comes Miss Modern! – 3:45 PM
Robot Carnival – 9:00 PM
GoShogun: The Time Etranger – 10:45 PM

Sunday

Fist of the North Star: The Movie – 12:15 AM
Tokyo Ghoul: Live Action Movie – 2:15 AM
Wicked City – 4:15 AM
xxxHolic Movie: a Midsummer Night’s Dream – 5:45 AM
Mobile Suit Gundam F91 – 6:45 AM
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro – 8:45 AM
Urusei Yatsura: Beautiful Dreamer – 10:30 AM
Hunter x Hunter The Movie: Phantom Rouge – 12:30 PM
Assassination Classroom The Movie: 365 Days’ Time – 2:00 PM
The Irregular at Magic High School The Movie: The Girl Who Calls the Stars – 3:45 PM

Showing Room B

Friday

Case Closed – 12:00 PM
Eureka Seven – 2:00 PM
Code Geass: Lelouch of the Rebellion – 4:00 PM
Kyousougiga – 6:00 PM
Miss Kobayashi’s Dragon Maid- 8:00 PM
FLCL – 10:00 PM

Saturday

Gravitation – 1:00 AM
Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket – 4:00 AM
Aria: The Animation – 7:00 AM
Umi Monogatari – 9:00 AM
Twin Star Exorcist – 11:00 AM
Attack on Titan – 1:00 PM
Assassination Classroom: The Live Action Movie – 3:00 PM
Love and Lies – 5:00 PM
Parasyte: The Live Action Movie Part 1 – 7:00 PM
Parasyte: The Live Action Movie Part 2 – 9:00 PM
Evangelion Movie Marathon – 11:00 PM

Sunday

Sherlock Hound – 4:00 AM
Monster Rancher – 6:15 AM
Durarara!! – 8:15 AM
Re:Zero: Starting Life in Another World – 10:15 AM
Space Patrol Luluco – 12:15 PM
Fruits Basket – 1:15 PM
Rurouni Kenshin Part 3: The Legend Ends – 3:15 PM

Showing Room C

Friday

Urahara – 12:00 PM
Black Clover – 2:00 PM
Love Live Sunshine – 4:00 PM
Citrus – 6:00 PM
MEGALOBOX – 8:00 PM
Juni Taisen: Zodiac War – 10:00 PM

Saturday

I Can’t Understand What My Husband is Saying – 12:00 AM
Yamishibai: Japanese Ghost Stories – 1:00 AM
A Sister is All You Need – 2:00 AM
Hakata Tonkotsu Ramens – 4:00 AM
How to Keep a Mummy – 6:00 AM
Ultraman Geed – 8:00 AM
Umamusume: Pretty Derby – 10:00 AM
New Anime Summer Showcase – 12:00 PM
Card Captor Sakura: Clear Card – 2:00 PM
Tsuredure Children – 4:00 PM
Laidback Camp – 5:30 PM
A Place Further Than The Universe – 7:30 PM
Persona 5: The Animation 9:30 PM
Tesagure Bukatsumono – 11:30 PM

Sunday

Blend-S – 12:00 AM
Record of Grancrest War – 2:00 AM
Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These – 4:00 AM
Kemono Friends – 6:00 AM
The IDOLM@STER Side M – 8:00 AM
Sanrio Boys – 10:00 AM
The Ancient Magus’ Bride – 12:00 PM
Darling in the Franxx – 2:00 PM
Dances with the Dragons – 4:00 PM

For the complete Ai-Kon 2018 schedule please visit our Schedule Page

Thank you to:

,2018 Industry Partners